19 березня 1933-го року народився Філіп Рот (повне ім’я: Філіп Мілтон Рот) — американський письменник, лауреат багатьох літературних премій, зокрема й Пулітцерівської премії 1997-го року за роман «Американська пастораль» (виданий українською 2018-го року в перекладі Анатолія Сагана).
Рот виріс у родині єврейських іммігрантів другого покоління, батьки яких приїхали з України. Його корені за батьковою лінією ведуть до селища Козлів, що на Тернопільщині, а за материнською — на Київщину. Рот навчався в місцевій єврейській школі Ньюарку, мав непогане почуття гумору й часто виступав із комедійними номерами в шкільних виставах. Пізніше він згадав свою школу й оточення тих часів у романі «Скарга Портного» — четвертому та найбільш контроверсійному творі, який приніс Роту загальне визнання. Роман складається з інтимних зізнань-монологів єврейського парубка до свого психоаналітика, викладених у «соромітних подробицях брутально лайливою мовою». Багато колишніх однокласників та тодішніх знайомих Рота впізнавали себе на сторінках цього роману — хтось з обуренням, а хтось, пізніше (з ростом популярності автора) — із втіхою.
Щодо письменницького ремесла Рот був радше песимістом, характеризуючи свою роботу, як «суцільне жахіття». Він вважав, що тільки посидючість може врятувати письменника в цій «неймовірно бідній на події справі». Рот був двічі одружений, і після другого розлучення побачив у самотньому житті одну беззаперечну перевагу. Без відчуття провини, що «комусь буде самотньо та нудно», він міг сідати за стіл у будь-який час. Навіть вночі, якщо прокинеться з новою думкою, або рано вранці, коли не може заснути, бо вже кортить писати — йому ніщо та ніхто не ставав на заваді. Він порівнював себе з лікарем на чергуванні, «який виїжджає на екстрені виклики, так само я виходжу на свій власний виклик».
Читайте про подробиці творчого життя Філіпа Рота в збірці «Щоденні ритуали: так працюють митці».