Щороку, 17 січня, витягуючи з кишені чесно зароблену стодоларову купюру, ви помітите особливо теплу посмішку Бенджаміна Франкліна. В цей день один із засновників США, полімат, винахідник, науковець, видавець, письменник, громадський діяч, політик, гуморист та масон в одній особі святкував свій народження.
Всупереч поширеній думці, Франклін ніколи не був президентом США, проте зіграв ключову роль у формуванні американської державності та боротьбі за незалежність. Окрім цього, у сфери його діяльності та інтересів входили також:
Наукова діяльність та винахідництво – ввів загальноприйняті тепер позначки електрично заряджених станів «+» і «-», навів доказ електричної природи блискавки та створив проект блискавковідводу, висунув ідею електричного двигуна, винайшов крісло-гойдалку і біфокальні окуляри, вперше застосував електричну іскру для вибуху пороху.
Видавництво та письменництво – Франклін заснував «Пенсильванську газету», також видавав першу німецькомовну газету в Америці «Філадельфіше Цайтунг». Під псевдонімом Річард Сандерс видав «Альманах бідного Річарда» – популярний тоді в колоніальній Америці жанр у вигляді збірок сезонних прогнозів погоди, побутових порад, приказок, віршів, шарад, загадок та математичних задачок. Також з-під пера Франкліна вийшли такі твори, як «Міркування про свободу і необхідність, насолоду і страждання», «Необхідні поради тим, хто хотів би стати багатим», «Шлях до достатку». Він також написав автобіографію, яка згодом стала класикою жанру.
Франклін заснував першу в Америці публічну бібліотеку, Філадельфійську академію, яка стала основою Пенсильванського університету, є автором американської Конституції, був американським послом у Франції, реформував американську поштову систему, досліджував течії Гольфстріму.
Освіту здобув самостійно, оскільки у батька грошей вистачило тільки на 2 роки навчання.
Популярний нині вислів «Час – це гроші» належить… кому б ви думали?
У збірці «Щоденні ритуали: так працюють митці» розповідається про те, як Франклін втілював в життя власну тринадцятитижневу систему досягнення «моральної досконалості», за якою кожен тиждень присвячувався культивуванню та вдосконаленню певної чесноти. В список чеснот входили:
- Помірність. «Їж, але не до отупіння, пий, але не до охмеління».
- Мовчання. «Не балакай, але говори у благо інших та своє, уникай марнослів’я».
- Охайність. «Всі речі мають бути на своєму місці, та всі справи мають свій час».
- Намір. «Задумуй зробити те, що зобов’язаний, та доводь до кінця те, що задумав».
- Бережливість. «Витрачай тільки на те, що принесе користь тобі та людям, уникай марнотратства».
- Занятість. «Не гай часу, завжди май корисне заняття, відкинь зайві турботи».
- Щирість. «Не застосовуй згубного обману, мисли безкорисно та справедливо, і якщо говориш, говори відкрито».
- Справедливість. «Не роби умисної шкоди, не нехтуй своїми обов’язками по відношенню до інших».
- Стриманість. «Уникай крайнощів, стримуй образи від несправедливості, як тільки можеш».
- Чистота. «Не терпи бруду на тілі, одязі та у побуті».
- Врівноваженість. «Не звертай на дрібниці чи прикрощі, звичні та однаково неминучі».
- Цнотливість. «Кохайся лише заради здоров’я або нащадків, але ніколи через нудьгу, слабкість або задля шкоди чи псування чиєїсь репутації».
- Сумирність. «Наслідуй Ісуса та Сократа».
Яку з цих чеснот Франклін ніяк не міг опанувати, та ще які способи він вигадав, аби залишатися бадьорим та активним до пізніх років життя – читайте в книзі про щоденні ритуали та життєвий устрій видатних людей.
«Скажи мені, і я забуду. Навчи мене, і я запам’ятаю. Залучи мене, і я навчуся.» – Бенджамін Франклін.